NASZE RZEKI

Agencja Kajakowa ZWINKA organizuje spływy najpiękniejszymi szlakami kajakowym Pomorza i Kujaw:

 

Drwęca – jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Jedyna rzeka w kraju objęta w całości ochroną rezerwatową. Piękna pod względem krajobrazowym, ciekawa przyrodniczo i fascynująca poprzez historyczne konotacje (np. krzyżackie warownie na brzegach.). Do tego – co ważne – przym całym swoim uroku niepozbawiona kameralnego charakteru – nie jest specjalnie zatłoczona nawet w szczycie sezonu.

 

Wisła – Królowa Polskich Rzek. Uznawana za jedną z ostatnich dzikich wielkich rzek Europy. W ostatnich latach stanowczo przełamująca stereotyp szlaku brudnego i nieciekawego. Wisła cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów z całej Polski i zza granicy. Urzeka bogactwem natury i potęgą rozległych przestrzeni. Przy niższych stanach odsłania zaś swe sekrety: piaszczyste łachy, bezludne wyspy (kępy), zatopione wraki…

 

Wel – największy lewobrzeżny dopływ Drwęcy. Rzeka niezwykła i różnorodna. W górnym biegu typowo nizinna, łącząca kilka malowniczych jezior, w środkowym mocno zawalona drzewami, a w dolnym – przypominająca górski potok. Spływ Welem, a zwłaszcza legendarnym odcinkiem o wiele mówiącej nazwie „Piekiełko”, wymaga pewnego doświadczenia kajakowego, odporności i… odwagi. Rzeka potrafi wszak podbić emocje!

 

Skrwa (Skrwa Prawa, Skrwa Północna, Płosznica) – przepiękny, bardzo urozmaicony dopływ Wisły. Wije się w pagórkowatych terenach Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego. Spływ Skrwą dostarczy nam nie tylko wrażeń estetycznych, ale także sporo emocji. Na szlaku czeka na kajakarzy szybki nurt, kilka szumiących bystrzy i sporo zwalonych drzew. Szczególnym wyzwaniem jest odcinek wiodący przez Brudzeński Park Krajobrazowy. Nie znajdziemy tu rozwiniętej infrastruktury, za to z całą pewnością sporo dobrej zabawy na łonie dzikiej natury.

 

Skarlanka (Pojezierze Brodnickie) – Skarlanka łączy w system kilka przepięknych i czystych akwenów Pojezierza Brodnickiego, nazywanego niekiedy „kieszonkowymi Mazurami”. Można zatem powiedzieć, że Skarlanka to taka „kieszonkowa Krutynia”. Nieco krótsza, przepływająca przez dużo mniejsze i mniej od tych mazurskich znane jeziora, za to znacznie bardziej kameralna, mniej oblegana, a równie piękna i magiczna. Skarlanka stanowi znakomity „prolog” dla spływu Drwęcą, do której uchodzi w Tamie Brodzkiej, na setnym kilometrze szlaku.

 

RZEKI ZWAŁKOWE

Rzeki zwałkowe.  Agencja ZWINKA organizuje spływy takimi rzekami zwałkowymi, jak: