Spływy Wel

Spływ kajakowy rzeką Wel

WEL

  • długość rzeki: 118 km
  • średni spadek: 0,91 promila
  • największy spadek: 4,1 promila (na odcinku zwanym Piekiełkiem)

Wel to największy dopływ Drwęcy o długości 118 kilometrów. Za źródłowy odcinek rzeki uznawana jest mała strużka o przewrotnej nazwie Wkra Wielka spływająca z południowych stoków Wzgórz Dylewskich wprost do jeziora Dąbrowa Wielka, po wypłynięciu z którego przybiera nazwę Wel.

Szlak kajakowy rzeki Wel jest bardzo zróżnicowany i atrakcyjny. Na osoby spływające Welem czeka 10 malowniczych jezior, oprócz wspomnianej Dąbrowy Wielkiej są to: Dąbrowa Mała, Pancer, Rumian, Zarybinek, Tarczyńskie, Grądy, Zakrocz, Lidzbarskie oraz Tylickie.

Największą miejscowością na szlaku kajakowym rzeki Wel jest Lidzbark (od nazwy rzeki zwany Welskim). Przedzierający się przez miasto Wel niesie kajaki pod dziewięcioma mostami.

Najciekawszy etap spływu rzeką Wel rozpoczyna się za miejscowością Chełsty. Przed nami niedługi (dwukilometrowy), ale za to dziarski przełom rzeki, noszący wymowną nazwę Piekiełko. Woda burzy się tu na zalegających w korycie głazach i zwalonych drzewach. To odcinek o typowo górskim charakterze. Świadczy o tym nie tylko „biała woda”, ale także obecność Pluszcza, niewielkiego ptaszka, który żyje wyłącznie w pobliżu czystych, górskich potoków. Chociaż ptaszka spotkać niełatwo, jego obecność, potwierdzona przez ornitologów, gwarantuje nam, że spływ Welem będzie niecodzienną przygodą.

Wel kończy swój bieg we wsi Bratian, gdzie wpada w objęcia Drwęcy podwajając przepływ tej rzeki.

Spływy rzeką Wel polecamy zarówno miłośnikom turystyki kajakowej, jak i osobom żądnym mocniejszych wrażeń. Tych ostatnich zapraszamy na spływy zwałkowe przełomowym odcinkiem Welu, które organizujemy przez okrągły rok! Szczególnie zachęcamy do udziału w zimowych spływach Welem.